Schedule

Wednesday Night – Oct 19 – Very Best Of The Y2K16 International Live Looping Festival

ANNO DOMINI GALLERY – 366 SOUTH 1st STREET – SAN JOSEMap & Directions

$10/door only – no advance tix – All Ages

6:30 Enrique  Flores (Mexico)
7:00 Hector Santiago (Mexico)
7:30 Los Hijos de Dona Loop (Mexico)
8:00 Tonee Vallee (Mexico)
8:30 Faisal Mahmood Khan (Pakistan)
9:00 David Cooper Orton (England)
9:30 Mandoman (Japan)
10:00 Ecnegru  (France)
10:30 CIAN (Eliud Ernandes + Lizeth Ruvalcaba) (Mexico)

Thursday Night – Oct 20 – Experimental Side of the 16th Annual Y2K INTERNATIONAL LIVE LOOPING FESTIVAL

LUGGAGE STORE – 1007 MARKET ST (near 6th) – SAN FRANCISCOMap & Directions
8:00 – 8:40 Mikko Biffle (USA)
8:45 – 9:10 Matt Davignon (USA)
9:15 – 10:00 Eliud Ernandes (Mexico) & Hideki Nakanishi (Japan)
 John Connell – Mc and Presenter for Y2K16

16th Annual Y2K International Live Looping Festival

Friday – Oct 21 – Gear Demos

Union Grove Music 1003 Pacific Avenue, Santa CruzMap & Directions – FREE!
7:00 Isaac Tayrien (Boss Rc-3,  Ditto)
7:30 Bill Walker   (Pigtronix Infinity, Mobius)

Friday Night – Oct 21 – Concert

Felix Kulpa Gallery  107 Elm Street, Santa Cruz – Map & Directions

$5/ Door Only

8:30 John Connell & Lizeth Ruvalcaba
9:00 Carl Weingarten
9:30 Pet The Tiger (Samas/Nunn/Day + Baker)
Hoffman’s 1102 Pacific Avenue,  Santa Cruz – Map & Directions

FREE!

10:00 – 12:00 Rick Walker & His Loopy Friends

Saturday Day/Night – Oct 22 – MAIN FESTIVAL

COLLIGAN THEATER – Tannery Arts Center 1010 River Street, Santa CruzMap & Directions

$15/door only

THE NATIONAL ARTISTS
2:00 The Electric Noodle (aka Dustan Bartlett) (Newbie)
2:30 Collette Jay McCaslin (Newbie)
3:00 Grant Stoner
3:30 R. Duck
4:00 Dan Phelps
4:30 Daniel Thomas
5:00 Rejyna Douglass-Whitman
5:30 Matt Davignon
6:00 Strictly Albert
6:30 Bill Walker
7:00 Faisal Mahmood Khan (Pakistan)
7:30 Mikko Biffle + Henry Kaiser
“TRIBUTE to the LOOPERS of MEXICO”
9:00 Tonee Vallee
9:30 Los Hijos de Dona Loop
10:00 Hector Santiago
10:30 Enrique Flores

Sunday Day – Oct 23 – MAIN FESTIVAL

COLLIGAN THEATER – Tannery Arts Center 1010 River Street, Santa CruzMap & Directions

$15/door only – separate admission from evening

2:00 Riz Orkestra
2:30 Vetta (Trey Donovan a + Esther Barnes)
“TRIBUTE TO BASS LOOPING”
3:00 Cindy Sawprano
3:30 Bob Amstadt
4:00 Daniel Lewis
4:30 Scott Khunga Drengsen
5:00 Pete Novembre
5:30 Dan Robbins
6:00 Steve Uccello with David Cooper Orton + Rick Walker
6:30 GAEA (Watkinson + Meadows)
7:00 the GENIE

Sunday Night – Oct 23 – HEADLINERS MAIN FESTIVAL

COLLIGAN THEATER – Tannery Arts Center 1010 River Street, Santa CruzMap & Directions

$20/door only – separate admission from day

9:00 MANDOMAN (Japan)
9:45 ECNEGRU (France)
10:15 DAVID COOPER ORTON (England)
11:00 CIAN (Mexico)